Nie istnieją twarde powody ku temu, aby stwierdzić, iż parapet wewnątrz domu jest obligatoryjnym elementem konstrukcji mieszkalnej. Nie ma obowiązku jego montowania, jednak z drugiej strony przynosi on wiele korzyści. Bez podokiennika fragment ściany pod witryną okienną, byłby potencjalnie bardziej narażony na brud i kurz. To dzięki parapetom właśnie, możemy ustrzec się ewentualnego przedostania się wilgoci, choćby podczas konfrontacji rzewnych ulew i otwartych okien.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Funkcje parapetów wewnętrznych
Oprócz funkcji ochronnych, parapety mają swoją rolę w przepływie powietrza. Są montowane nad grzejnikami, a taki układ niesie za sobą praktyczne dla domowników konsekwencje. Przede wszystkim, ciepło uchodzące z kaloryfera jest dobrze kierunkowane poprzez parapet. Wówczas ciepłe powietrze zgodnie z fizyką uchodzi ku górze, a konstrukcja parapetu dobrze nakreśla wektor strumienia ciepła, wprost do wewnątrz pomieszczenia.
Należy jednak zaznaczyć, iż zgodnie z praktyką budowlaną, podokienniki powinny być montowane w dystansie 10cm-20cm nad grzejnikiem. Zaleca się również, aby jego głębokość była równa z kaloryferem. Tym samym parapet w pełni zakrywa grzejnik, a cyrkulacja ciepła nie jest zachwiana. Bardzo istotne, aby zachować wcześniej wspomnianą wysokość zamontowanego parapetu od kaloryfera. Tylko dzięki temu, podokiennik w pełni poprawi parametry grzewcze w pomieszczeniu. Gdy ukierunkowane ciepło spod parapetu, miesza się z zimnem ulatującym z okien, powstaje optymalna temperatura i dogodne nawilżenie powietrza.
W obliczu wymienionych korzyści, ciężko pominąć montaż parapetu w projekcie mieszkania. Warto zdecydować się na te najbardziej solidne na rynku, oferowane przez lubelski zakład kamieniarski. Zróżnicowane modele kamiennych podokienników, z pewnością ułatwią dopasowanie do stylu przewodniego architektury. Najwyższa jakość wyrobu z kolei, w pełni potwierdzi wzmiankowane zalety podokiennika.
Jaki wybrać parapet zewnętrzny na cztery pory roku
Skoro już wiemy, że wybór parapetu wewnętrznego to nie drobiazg zakupowy, warto tymczasem przeanalizować ofertę podokienników zewnętrznych. Ich istota w konstrukcji futryny okiennej jest równie ważna, choć warunki w jakich służą, są bardziej wymagające. Silne nasłonecznienie latem, ulewne opady deszczu jesienią i w końcu ciężkie płachty śniegu, zimową porą. Podokiennik usadowiony zewnątrz, chroni obszar w obrębie konstrukcji okna przed zwilgoceniem. Materiał zatem, z jakiego jest wykonany, ma kluczowe znaczenie.
Z uwagi na fakt, że cena zdecydowanie odgrywa rolę przy inwestycjach budowlano-mieszkalnych, najczęściej stosuje się parapety blaszane lub klinkierowane. Wyroby te są najtańsze na rynku, jednak czy to najlepszy wybór? Owszem, blaszane parapety zewnętrzne nie są podatne na silne promieniowanie UV, jednak są materiałem lekkim i nietrwałym. Solidny parapet powinien wyróżniać się wytrzymałością na obciążenia, zarysowania i warunki atmosferyczne. Zdaniem kamieniarzy z Lublina, solidny znaczy kamienny. I obiektywnie rzecz ujmując, nie warto polemizować z tą tezą. Otóż, parapety zewnętrzne wykonane z kamienia są najtwardsze i najtrwalsze. Montaż takiego podokiennika jest inwestycją na długie lata, a ich prawdziwie naturalna uroda zwieńczy design, nadając ciepłego wydźwięku całości.
Na pytanie czy cena jest równie ekskluzywna, jak sam wygląd dostępnych modeli parapetów kamiennych, nasuwa się pewna odpowiedź. Kamień jako surowiec jest droższy od pozostałych materiałów z racji swoich niebywałych właściwości. Prawdą jest również, że parapet jest elementem o relatywnie niewielkich wymiarach. W konsekwencji, jego zakup nie obniży tak znacznie zasobności portfela, jak choćby przy blatach kuchennych z tego surowca. Tym samym, warto jest postawić na parapet zewnętrzny z kamienia. Jego montaż gwarantuje trwałość na lata i ponadczasowe zwieńczenie wyglądu konstrukcji okiennych.
Przeczytaj także: Niedoceniana rola parapetu

Czym kierować się przy ostatecznym wyborze parapetu z kamienia
Wybranie odpowiedniego parapetu, jak i całej reszty elementów architektury domu, przyprawia nie jednych o ból głowy. Szeroki wybór i zróżnicowane ceny są zapewne zapalnikami do niejednej dyskusji w domowym zaciszu. Naczelną jednak zasadą przy podejmowaniu decyzji o zakupie wyrobów kamiennych na lata, jest postawienie na zaufanie wobec sprawdzonych producentów. Zakup kamiennego parapetu warto powierzyć profesjonalistom. Względy finansowe należy odpowiednio dobrać do potrzeb, gdyż oferta pod tym względem jest mocno zróżnicowana.
Najpopularniejsze z kamiennych parapetów to te wykonane z granitu. Jego odmian ofercie jest wiele, uwzględniając bogatą paletę kolorów i naturalnego wzornictwa. Od jasnych i piaskowych motywów, po te dostojnie ciemne, w różnych odcieniach. To, co czyni parapet kamienny niezwykłym, to właśnie jego uroda. Zaleca się, aby wygląd podokiennika nie odbiegał mocno od reszty, gdyż może wówczas za mocno się wyróżnić i przysłonić całość. Sama decyzja o montażu parapetu wyprodukowanego z kamienia, staje się doskonałym wyborem. Pozostaje dokonać odpowiedniego wyboru stylu kamienia i cieszyć się elegancją, jaką gwarantują podokienniki z tego surowca.
Okazuje się, że tak niepozorny element w formie parapetu, odgrywa słuszną rolę w architekturze domu. Dobrze dobrany model parapetu z kamienia, upiększy każdą witrynę okienną wewnątrz i na zewnątrz posesji.
Porozmawiajmy o dostępnych rozwiązaniach i dopasujmy zakup do Twoich potrzeb.