Łączy w sobie dwie najlepsze cechy – jest elegancki i trwały. Granit to naturalny kamień o walorach praktycznych, z którego powstają jedne z najmocniejszych schodów, schody granitowe. Pasują one zarówno do budynków komercyjnych, jak i mieszkalnych oraz wyróżniają się na tle nieco nudnych drewnianych lub stalowych produkcji tego typu – czy można chcieć czegoś więcej?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Schody granitowe – gwarancja niezawodności
Schody to bezsprzecznie jeden z najistotniejszych elementów domu. Spełniają jednocześnie funkcję dekoracyjną i praktyczną, więc wybór tworzywa, z którego zostaną wykonane, warto poprzedzić gruntownym namysłem. Co więcej, tę decyzję większość z nas podejmie tylko raz w życiu. Schody granitowe to rozwiązanie znane od lat.
Granit jest jednym z najczęściej wykorzystywanych kamieni używanych przy wykańczaniu domów. Niestraszna jest mu domowa chemia, a brud do niego nie przylega. Ponadto budujące go minerały nadają mu twardość. Z tego powodu nie ulega odkształceniom i nie nasiąka wodą. Dzięki tym cechom granit znajduje swoje zastosowanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Nic dziwnego, że schody z granitu cieszą się tak dużą popularnością. Nie narzucają stylu i są kompatybilne zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi aranżacjami wnętrz. Na podest oraz stopnice często wybierany jest granit płomieniowy. Z kolei do podstopnic używa się granitu polerowanego. Podest pod drzwiami wytwarzany jest przeważnie z płyt płomieniowanych. Aby schody z granitu były wygodne, muszą wcześniej zostać spełnione pewne warunki techniczne:
- wysokość stopni – 15-16 cm,
- głębokość stopni – 30-35 cm,
- głębokość podestu przed drzwiami frontowymi – minimum 90 cm (dla drzwi otwierających się do środka).
Przeczytaj także: Kamień dekoracyjny – uniwersalna ozdoba do każdego wnętrza
Sposoby na montaż i czyszczenie
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed ułożeniem kamienia, jest montaż hydroizolacji. Jej brak może spowodować przenikanie wilgoci pod okładzinę – efektem będą odpadające płyty. Aby tego uniknąć, należy granitowe elementy układać na specjalnym kleju wysokoelastycznym i mrozoodpornym. Powinien być szczelnie rozprowadzony po całej powierzchni. Dzięki temu nie powstaną puste przestrzenie pomiędzy płytkami – wpłynie to korzystnie na żywotność schodów granitowych.
Schody granitowe, mimo iż są niemalże niezniszczalne, muszą być czyszczone. Granit jest podatny na plamy, szczególnie na te z soków z trawy. Nierzadko pojawiają się na powierzchni schodów podczas koszenia, a ich późniejsze wywabianie bywa problematyczne.
Zabrudzenia mogą pojawić się także w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Aby się ich pozbyć z powierzchni schodów granitowych, należy przygotować:
- środek czyszczący, np. benzynę ekstrakcyjną,
- miękką szczotkę,
- wodę destylowaną,
- rękawiczki ochronne.
Proces czyszczenia rozpoczynamy od spryskania powierzchni schodów granitowych wodą destylowaną. Gdy samo zwilżenie granitu jest zbyt słabym zabiegiem, warto dodatkowo użyć miękkiej szczoteczki do usunięcia przytwierdzonego brudu. Tu jednak należy pamiętać, aby schody granitowe były cały czas namoczone.
Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej, polejmy nią plamę i po prostu odczekajmy kilkanaście minut – płyn wyparuje wraz z plamą. Czyszczenie należy zakończyć spłukaniem powierzchni granitu czystą wodą.
Schody granitowe to piękny element domu, lecz muszą być odpowiednio pielęgnowane, by zachowały swoje walory estetyczne.
Wykańczasz dom? Inwestuj tylko w sprawdzone rozwiązania przeczytaj nasze aktualności i porady!